Jezioro Lubie

Obiekty

REKLAMA TWOJEGO OBIEKTU TUTAJ!.

Informacje o jeziorze

Jezioro położone na południowy wschód od miejscowości Drawsko Pomorskie w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Złocieniec. Jezioro znajduje się na obszarze trzech mezoregionów: Pojezierzu Drawskim, Pojezierzu Wałeckim i zachodnia zatoka na Równinie Drawskiej.

Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 1487,5 ha i znajduje się na wysokości 95,5 m n.p.m. Głębokość jeziora wynosi do 46,2 m, długość 14,1 km. Na jeziorze znajduje się 5 wysp. Południowy brzeg porasta Puszcza Drawska, przez jezioro Lubie przepływa Drawa. Jezioro posiada piaszczyste plaże. Jest nad nim zlokalizowanych co najmniej 7 ośrodków wypoczynkowych, kwatery prywatne i kilka pól namiotowych. Nad jeziorem leżą 3 miejscowości: Gudowo, Lubieszewo oraz Karwice . Południowy brzeg jeziora (od strony Karwic) porastają Bory Karwickie, w których zlokalizowany jest Poligon Drawski - ta część jest niedostępna dla osób cywilnych. Turystyka i ośrodki rozwijają się prężnie jedynie na pozostałych brzegach jeziora Lubie. Przez jezioro przebiega szlak kajakowy im. ks. Kardynała Karola Wojtyły oraz szlak rowerowy o długości ok. 50 km.

Jezioro obfituje w ryby – szczególnie szczupaki, okonie, sandacze, leszcze, a z racji głębokiej i czystej wody również w sieje i sielawy. Raki widywane wyłącznie w śladowych ilościach.

Badania z 1998 i 1999 potwierdziły występowanie w jeziorze Lubie populacje reliktowych gatunków polodowcowych drobnych skorupiaków . Administratorem wód jeziora jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie "Złocieniec" sp. z o.o.

Nazwę Lubie wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Gross Lübbe-See.

Mapa batymeryczna

Mapa batymeryczna